Dan Brown
Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbologie, pobývá služebně v Paříží. Když v jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon, ještě netuší, že na něj čeká nemilá zpráva - správce uměleckých sbírek v Louvru byl zavražděn, a to přímo v budově muzea. Co má s něčím takovým společného profesor historie? Důvod leží hned vedle mrtvého těla: nevysvětlitelná šifra, kterou tam policie objevila.
Jenže to bohužel není všechno. Situace se nenadále komplikuje a úctyhodný pan profesor ke svému ohromení zjistí, že se z poradce stal nenadále hlavním podezřelým.
Z místa činu vede podivná stopa, stopa nejasných odpovědí, přesto viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v dílech geniálního Leonarda da Vinci.
Když se do hry zapojí i talentovaná odbornice na šifry a kody, francouzska Sophie Neveuová, na světlo vychází další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členy byli také muži jako Isaac Newton nebo Victor Hugo. A ještě někdo. Leonardo da Vinci.
Langdon sa Sophií se náhle ocitají na útěku, a zatímco se pokoušejí nepadnout do rukou fanatickému kapitánovi policie, podaří se jim získat věc nevyčíslitelné hodnoty - tajemný předmět, jehož otevření by mohlo ukázat cestu k nejmystičtějšímu pokladu lidstva: svatému grálu.
Nastává bezdechá honba Paříží i Londýnem, opuštěnými chodbami Louvru i Westmisterským opatstvím, s nepřáteli beze jména a bez tváře, kteří se grál snaží získat pro sebe, vytrvale v patách.
Pradávné tajemství, dosahující až k nejposvátnějším biblickým dogmatům, má zůstat navěky skryto i za cenu lidských životů...
.
Mistrně napsaná detektivka, která člověka vede k tomu aby se aspoň zamyslel jestli si autor přece jen všechno nevymyslel. Vždyť vzpomeňme si třeba na takové upalování čarodějnic. Kolik zahynulo lidí a kolik skutečně zemřelo čarodějnic? A co třeba Země je placatá a je středem vesmíru.
Ale nechci pomlouvat, a tak přejdu radši zpátky ke knížce. Děj nenechá člověka ani na chvíli vydechnout. Přemisťujeme se od jedné zápletky ke druhé tak rychle, že slepá místa by jsme hledali asi vážně těžko. Navíc nám kniha nenásilnou formou zdělí skutečné a velice zajímavé informace o světě kolem nás. Kdo například věděl, že skleněná pyramida v Louvru se skládá z 666 kostek?
Knize bych dala 90%, protože podle mého pár míst by se dalo ještě vylepšit a postrádala jsem tam aspoň špetičku humoru. Ale 90 je podle mého vysoká číslice a tak všem vřele doporučuji.
Fotečky z filmu:
Pozor!!! Kdo četl knihu by se u filmu mohl nudit, nebo dokonce usínat =(