Žralok
Nejstarší zkameněliny pocházejí z prvohorního siluru. Žraloci jsou mystická a tajemná zvířata. Pro některé primitivní kmeny byl žralok bohem pomsty, pro jiné prohnaným ďáblem.
Sluch je pro žraloka velmi důležitým smyslem. Rovněž také čich patří k významným smyslům. Žralok citrónový dokázal reagovat na zředění 1 dílu extraktu z tuňáka ve 400 miliónech dílů vody. K lovu vyprovokuje žraloka i pouze pach sekretu vydávaný rybama. Žralokům pomáhá při orientaci i postraní čára, registrující sebemenší záchvěv vodního proudu, a tedy i vibrace, které z nich pramení. Snížená slanost vody vyvolaná velkými průtržemi mračen láká žraloky připlouvat k pobřeží, kde se v tuto dobu objevuje zvýšený příliv organických odpadů přinášených řekami. Zdá se, že paryby jsou velmi citlivé na světlo, ale mají malou ostrost vidění. Žralok dokáže odhalit i rybu spočívající pod tmavým dnem nebo kořist nacházející se v noci na mořské hladině. Je to proto, že se v oku objevuje podobná vrstva jakou mají např. kočky. Žraloci vidí barevně a zdá se, že je přitahuje především žlutá, oranžová a červená barva (proto není vhodné aby se záchrané čluny vyráběly v takovém provedení). Někteří žraloci jsou vybaveni mžurkou, což je zvláštní druh očního víčka. Jsou-li tito žraloci vzrušeni nebo útočí-li na nějaký objekt, obvykle se jim tato membrána přetahuje přes oko. Žraloci, kteří mžurku nemají, stáčejí své velké oči dozadu.
Dodnes se neví přesně, jakého největšího věku se žraloci dožívají. Odhaduje se kolem 40 - 50 let.
Obecně lze říct, že zuby jednotlivých žraloků jsou od sebe natolik tvarově odlišné, že druh lze často určit při nálezu jediného zubu. Zuby žraloka mají schopnost se neomezeně obnovovat. Za první řadou funkčních zubů má k dispozici ještě několik řad zubů rezervních. Odhaduje se, že jeden žralok spotřebuje za 20 let svého života 30 000 zubů. Jakmile žralok zatne zuby do kořisti, začne prudce házet hlavou do stran, což působí stejně, jako by maso řezal pilou. Veliký žralok může tímto spůsobem vyrvat naráz až 20kg masa.
Mnozí žraloci jsou všežravci, navíc často i mrchožrouti, a někdy se chovají jako ,,živé popalnice,, ( v jejich žaludcích se našly láhve od piva, psi, ovce, boty, kabáty...) Žralok vydrží dlouhou dobu bez potravy, některé druhy až 1 rok. V tento čas tráví rezervy z jater. Jsou ale i známy případy žraloků, kde žralok v konkurenčním boji roztrhal a sežral na co přišel
D. H. Baldridge se pokoušel vyhodnotit případy napadení člověka žralokem. Je ale nutno zdůraznit, že statistika je skreslena zejmena tím, že útoky velkých žraloků mají fatální následky, oběť zcela zmizí a uniká tak možné evidenci.
Průměrný počet podchycených útoků za rok byl 26.
Nejčastěji jsou útoky mezi 25. a 35. šířkovým stupněm, nejpříhodnější teplota 21-24C
Žraloci útočí na člověka blízko pobřeží, 90% útoků bylo v hloubce do 10m.
Žraloci dávají 13,5krát častěji přednost mužům a útočí na stehno, lýtko a koleno.
Nejčastější délka útočících žraloků něco málo přes dva metry.
Z dosavadních údajů lze zobecnit následující zásady:
- nepotápět se a neplavat tam, kde se žraloci zdržují
- potápět se vždy ve větší skupině a nevzdalovat se od ní
- zabránit tomu aby se do vody dostala krev, moč či výkaly
- nepohybovat se v kalné vodě
- neplavat dál na větší hloubku, do kanálů se zpětnými proudy a do blízkosti ústí řek
- nepoužívazt příliš kontrastní plavky a potápěčské zejména pestrých barev
- nafukovací matrace používat nejlépe světlé nebo průhledné
- neplavat s domácími zvířaty a vyhýbat se větším koloniím kytovců a ploutvonožců
- nevstupovat do vody po setmění
- při přítomnosti žraloka se snažit plavat plynule, bez křečovitých a trhavých pohybů
- pokud se žralok víc přiblíží, zahnat ho např. kamerou, nůž nebo harpunu používat až v nejnutnějším případě, mířit přímo na oči nebo na hřbet hlavy mezi očima
- pokud žralok kousl, snažit se nejprve zastavit tepenné krvácení a teprve pak uniknou nebezpečí
V území, kde jsou časté útoky žraloka, se používají různé dozory, letecké hlídky, ale i pevné bariéry (sítě), které chrání koupající. Za 2. světové války se americká armáda přesvědčila, že mnoho trosečníků, kteří se ocitli v moři, padlo za oběť žralokům.
Žraloci jsou v některých částech světa významnou složkou místního jídelníčku. Sbírají se žraločí zuby, vsazené do náhrdelníků, vyrábějí se náramky ze žraločích obratlů. Na trhu našly své místo i upravené čočky ze žraločích očí jako ,,žraločí perly,,. Významnou surovinou je žraločí kůže, která je velmi trvanlivá a asi 150krát pevnější než kůže skotu. Játra se použivají v kosmetické i v lékařském průmyslu.
Páni
(Evulinka, 4. 2. 2008 12:31)